Sepet 0

Blog Yazıları

Arduino Eğitim Kitabı ve Yazım Süreci

dikeyeksen yazar

Java ile Android Programlama Blog

Arduino herhangi bir meslek dalına mensup veya bir bilim dalında araştırma yapan kişilere hitap etmeyip dünya üzerindeki herkese hitap eden bir platformdur. Bu platformun “herkes için” olması yeni yeni sorunlar da doğurmaktadır. Teknik terimlere uzak, pratik bilgiye sahip olmayan, işin mantığını bilmeyen kişiler öğrenirken aşırı derecede zorlanmaktadır. Bu zorlanmalar ve yapılan hatalar bazen gülünç sayılabilecek noktalarda olmaktadır.

Devamı →


Yazarlarımızın Yüzleri

Suat Özdemirci

Yazarlarımızın Yüzleri

2000'li yılların başlarında, çoğu iş ilişkisinde olduğu gibi, yazar-yayınevi ilişkisinde de yüz yüze görüşmeler bir kitabın gerçekleşmesi için olmazsa olmazlardandı. Şimdi teknoloji ile evrilen sosyalleşme alanları sayesinde bu "iş" dahi bambaşka bir hale büründü.

Devamı →


Java ile Android Programlama ve Yazım Süreci

Rahmi Dalıcı

Java ile Android Programlama Blog

Plansız, projesiz iş yapılmıyor malum. İşini ciddiye alan bir yayınevi olarak biz de her daim plan yapıyoruz elbette. Ancak her zaman işler istediğimiz gibi gitmiyor. Java ile Android Programlama kitabında da aynı şeyleri yaşayacağımı tahmin ederken yanıldığımın farkına daha ilk günden vardım :)

Devamı →


ESP8266 ve Arduino ile Nesnelerin İnterneti Yazım Hikayesi

Suat Özdemirci

Nesnelerin İnterneti Blog

Bundan on yıl önceydi sanırım.  O zamanlar bazı yazarlarınızla bir kitap ve konusu üzerinde mutabakata varmanız kitabın gerçekleşmesi için yeterliydi. Bir bakardınız üç dört ay sonra e-posta kutunuzda tüm o dolu doluluğuyla kitabın ilk hali arzı endam etmiş. Yayıncılar bilir, tastamam bitmiş bir kitabın birden önünüze gelivermesi muazzam bir keyif verir.

Devamı →


Android ile Arduino Kitabının Yazımı ve Yayına Hazırlanma Süreci

Suat Özdemirci

Yazarlarımızı elbette kategorilere ayırıyorum. Misal, bazı yazarlarımız empatisi yüksek üslup takınırken, yine bazı yazarlarımız, belki sayısal zekanın tezahürüyle, daha didaktik üslup takınıyor. Kimisi süratle yazım yapmaya meftun iken, kimisi daha rafine bir yazım sürecini ağır ağır yudumlayarak zamana yayıyor. İşte değerli yazarımız Nazir Doğan da didaktik üslup kullanan ve hızlı yazımıyla öne çıkan yazarlarımızdan bir tanesi.

Devamı →