Sepet 0

Blog Yazıları

F# ile Fonksiyonel Programlama Kitabı Yazım Süreci

dikeyeksen yazar

F# ile Fonksiyonel Programlama Kitabı

Yazılım geliştirme profesyonelleri, fonksiyonel programlama kavramlarına ve ilkelerine ağır akademik yönleri ve ihtiyaç duyulan matematiksel alt yapı nedeni ile genelde çok mesafeli yaklaşırlar. Ben de 17 yılı bulan profesyonel kariyerimin bazı dönemlerinde fonksiyonel programlamaya ilgi duymama rağmen kimi zaman tembellikten kimi zaman da incelediğim fonksiyonel programlama dilinin aşırı matematiksel yaklaşımı ve kısıtlamaları nedeni bu mecrada kendimden istediğim verimi alamadım.

Devamı →


Python ile Çocuklar için Programlama Yazım Süreci

dikeyeksen yazar

Git ile Versiyon Kontrolü

Çocuklar için bir şeyler yapmak, onlara programlama öğretmek ve öğrenme arzularını gidermek amaçlı bir kitap yazma fikri uzun zamandan beri gerçekleştirmek istediğim önemli bir çalışmaydı. Ancak kitap yazım sürecinin nasıl ilerleyeceği hakkında bir fikrimin olmaması nedeyile bir türlü start verememiştim. Tabi kitap yazma fikrin çıkması YouTube üzerinden programlama eğitimleri vermemle başladı.

Devamı →


Git ile Versiyon Kontrolü Yazım Süreci

dikeyeksen yazar

Git ile Versiyon Kontrolü

Yazılım geliştirme kariyerim boyunca lise ve üniversitede aldığımı İngilizce eğitimin de yardımı ile neredeyse tüm teknik bilgileri İngilizce kaynak ve kitaplardan takip ettim. Bu konularda incelediğim kısıtlı sayıdaki Türkçe kitap ve kaynağı da teknik terim çevirileri nedeni ile özümsemem daha fazla çaba harcayarak mümkün oldu. Genel görüşe benzer şekilde madem biz bu teknolojiyi üretip terminolojisini oluşturmuyoruz o halde yazılım geliştirme alanında öncelikle herkes İngilizce öğrenmeli/bilmeli şeklinde bir kanaate sahiptim. Ancak bu kanaatim Bilgi Üniversitesi bünyesinde Yazılım Geliştirme Yöneticisi olmam ile birlikte iki temel etken nedeniyle değişmeye başladı ve bu değişimin ilk meyvesi olarak da Git ile Versiyon Kontrolü kitabı ortaya çıktı.

Devamı →


Arduino ve Raspberry PI ile Nesnelerin İnterneti Yazım Süreci

dikeyeksen yazar

Arduino ve Raspberry PI ile Nesnelerin İnterneti

Nesnelerin İnterneti son zamanlarda kendinden epeyce söz ettirirken bu konuya meraklı kişilerin aşırı derecede Türkçe kaynak sıkıntısı çektiğini gözlemekteydik. Arduino ve Raspberry PI ile Nesnelerin İnterneti kitabını yazmamdaki asıl sebep de bu oldu. Kendisi hakkında yabancı dillerde dahi kaynak bulmanın zor olduğu bir konuda kitap yazmanın ayrı bir zahmeti olduğunu söyleyebilirim. En büyük dezavantajı birçok meseleyi kendi imkanlarınızla keşfetmek durumunda kalmanız. Bu kitabı yazarken de bunları yaşadım.

Devamı →


Stratejik Marka Yönetimi Kitabı ve Yazım Süreci

dikeyeksen yazar

Java ile Android Programlama Blog

Hiç dikkatinizi çekti mi bilmiyorum, ama başarılı insanların, sanatçıların, markalaşmış kişi ve kurumların ortak bir özelliği vardır. Hepsi de bir hikâyeye sahiptir. Konumuz marka olduğu için bu yönde devam edeyim.

Devamı →